Online videomaailma TOP5 trendid ja sündmused 2011

Detsember on kokkuvõtete tegemise kuu, Facebook ja Twitter avaldasid selle aasta trendid, ajakiri [digi] toob välja parimad tooted 2011 ning kindlasti ka Eesti (sotsiaalmeedia) turundajad blogivad lähiajal oma kokkuvõtetest ja ennustustest.

Kuna selle postituse näol on tegemist videoturunduse blogi 100. postitusega, siis on sobilik online videomaailma trendide ja sündmustega 2011 ots lahti teha.

MAAILMA TOP 5

1) Araabia kevad

Sõna otseses mõttes põhjustas online video kõige rohkem rahutusi Põhja-Aafrikas ja Lähis-Idas toimunud sündmustes, mille põhjustajas (täpsemalt võimaldajaks) peetakse küll Facebooki ja Twitterit, kuid just tänu tuhandetele telefoniga filmitud klippidele YouTubes sai kogu maailm objektiivsema pildi toimunust. Mitmed telefoniklipid jõudsid isegi rahvusvahelisse teleuudistesse.

httpv://www.youtube.com/watch?v=oAidvI8XS-8

Kevadest on vahepeal saanud sügis ning samal põhjusel on hiljuti näiteks Süürias keelustatud nutitelefonid.

2) Editeerimine lihtsamaks

Üle 700% online videosisu kasv alates 2006. aastast näitab peamiselt seda, et kvaliteetse video tegemine on muutunud massidele oluliselt odavamaks ja kättesaadavamaks. Võib isegi arvata, et video salvestusvahendeid on maailmas rohkem kui inimesi, sest salvestuse võimalus on nii mobiiltelefonidel (mida on ca samapalju kui inimesi), fotokaameratel (digitaal+peegel), kui ka kõikvõimalikel videokaameratel.

Selle aasta suurimaks väljakutseks on kogu sellele massile video editeerimise lihtsustamaks tegemine, sest video kvaliteet mõjutab otseselt vaatajate / jagajate arvu.

2011. aastal tulid turule mitmed start-up ettevõtted (WeVideo, Magisto), tehniliselt parandasid võimalusi Animoto jt video(slideshow) keskkonnad ning hiljuti lansseeris ka TripAdvisor TripWow keskkonna, milles ei ole külastajal video tegemiseks oma arvutis programmi vaja.

Lisaks sai 2011 märtsis YouTube aru, et nende Video Editor ei saa olla ainsaks valikuks ning kogus erinevad pilvepõhised video editeerimise programmid kokku: YouTube.com/create lehele. Professionaalseid videotootjaid need võimalused eriti ei eruta, kuid video tootmise soodsus ja lihtsus algajatele (loe: massidele) on kindlasti peamiseks põhjuseks, miks 700% video formaadi tõus lähitulevikus samas tempos jätkub.

3) (YouTube) Live

Interneti otseülekanded on üks tõusvamaid trende online videoturunduses. Aprillis lansseeris YouTube live keskkonna, edastamaks otseülekande formaadis kontserte, spordiüritusi ja muid sündmuseid.

Näiteks TheRoyalChanneli kaudu oli kõigil võimalus otseülekandena vaadata kuninglikku laulatust, mis jõudis kokku 72 000 000 inimeseni 188 riigist.

4) Internet vs TV

Lisaks võib väita, et sel aastal möödus internet ametlikult TV-st (kuigi minuarust on see juba ammu toimunud), kuid uuringud näitavad, et USA-s on isegi televisiooni videosisu vaadatud rohkem arvutist kui TV-st.

Samas võib lähiaastatel seda vastasseisu olla küllaltki keeruline hinnata, sest lisaks sellele, et televisiooni vaadatakse arvutist on üha rohkemates televiisorites võimalus vaadata internetivideosi, mis tähendab, et kõige tähtsamaks on endiselt video sisu ja tõenäoliselt tulevikus minnakse Kanal2 “Tantsud tähtedega” saatelt ühe puldivajutusega RayWilliamJohnsoni YouTube kanalile.

5) Video vaatamine mobiilist

Sel aastal tõusis oluliselt nende arv, kes vaatasid esmakordselt mõnda videot oma mobiiltelefonist.

Mobiilne YouTube (m.youtube.com) on ligi 400 miljoni vaatamisega päevas nr.2 videokeskkond maailmas (nr.1 on youtube.com), mistõttu võiks mobiili- ja puuteveebide ajal mõelda, kas ka kuidas külastajale video teel sõnum edastada, sest teksti lugemine ja navigeerimine eriti väiksematelt mobiiliekraanidelt ei ole kõige mugavam.

EESTI (TOP?)

Otsustasin, et Eesti kohta ei ole mõtet TOP-i tegema, sest kuigi ka teised sotsiaalmeedia turundajad on inspiratsiooniks välja toonud erinevaid lahedaid interaktiivseid reklaame ja põhjendanud online video vajalikkust, ei ole minu arvates sel aastal Eesti veebivideomaailmas midagi väga märkimisväärset toimunud.

Videoturunduse põhikriteeriumiks on regulaarselt sotsiaalmeediasse suunatud videote tootmine, mitte telereklaamide jagamine, mistõttu Tele2, EMT jt YouTube kontole taustapildi lisamine ei tähenda, et nad seda turunduskanalit spetsiaalset kasutaksid. Siiski see, et suured ja tuntud brändid online videosse ei panusta (midagi võib olla kahesilmavahele jäänud), ei tähenda, et midagi poleks toimunud ning võimalik, et videoturundus.ee tähelepanekutest, postitustest ja projektidest Eestis tuleb sel aastal veel eraldi ülevaade.

Kui mõte meeldib, siis kliki meeldib;)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga